گفتگو با یک برنامه نویس

گفتگو با یک برنامه نویس

خلاصه کوتاهی از بیوگرافی و تحصیلات و تجربیات تخصصی خود را بیان فرمایید.


رامین نجارباشی هستم متولد ۶۶ و برنامه نویس پایتون. از سال ۸۹ زبان پایتون را به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی انتخاب کردم و به عنوان عضوی در جامعه‌ی پایتون ایران اقدام به راه اندازی گروه کاربران پایتون ایران، گروه کاربران پایتون تهران و گروه کاربران پایتون مشهد نمودم و به مدت پنج دوره دبیر و برگزار کننده‌ی کنفرانس پایتون ایران با بیش از ۳۰۰۰ نفر مخاطب بوده‌ام. همچنین از سال ۸۶ در گروه کاربران لینوکس مشهد فعالیت داشته‌ام و دوره‌ای به عنوان راهبر گروه در کنار دوستان لینوکسی به گسترش مفهوم آزادی نرم‌افزار پرداختم. در دوره‌ی فوق لیسانس در کرمان عضو اپا دانشگاه صنعتی تحصیلات پیشرفته‌ی کرمان بودم و دوره‌ای به عنوان متخصص تحقیق و توسعه در شرکت امن افزار گستر شریف مشغول به فعالیت بوده‌ام و در حال حاضر در کنار جمع خوبی از متخصصان شرکت «شرکت پیشگامان گسترش متن باز» را تاسیس کردیم تا به فعالیت در حوزه‌ی جدید تکنولوژی بپردازیم و در حال حاضر در حال کار بر روی توسعه‌ی سرویس‌های مبتنی بر لینوکس و حوزه‌ی بلاک‌چین هستیم.


سطح درآمد و حقوق برنامه نویسی ( اندروید و کامپیوتر ) در ایران چقدر است؟


سطح درآمد برنامه‌نویسان در ایران بسیار متنوع است و شهر به شهر متفاوت. حقوق برنامه نویسان در تهران چیزی بین پنج تا ۱۵ میلیون در ماه می‌باشد ولی در مشهد این مبلغ چیزی حدود یک میلیون تا سه میلیون تومان در ماه است.


آیا یادگیری و داشتن بینش دقیق در مورد علم ریاضی و محاسبات پیشرفته و قوی در برنامه نویس شدن یک شخص تاثیری دارد؟ توضیح دهید.


خیر و بله. در واقع ریاضیات مستقیما ممکن است بر روی مهارت برنامه‌نویسی فرد تاثیرگذار نباشد ولی روش حل مسائل به شدت روی این موضوع تاثیر مستیم دارد. در برنامه نویسی عمومی فرد باید توانایی حل مسائل پیچیده را به شکل گام به گگام داشته باشد و الزاما این موضوع منوط به داشتن مهارت محاسبات پیشرفته نیست چرا که خیلی از همین محاسبات پیشرفته را می توان توسط سایر نرم‌افزارها انجام داد ولی نوع نگاه به مساله چیزی است که نیاز به مهارت و یادگیری دارد.


بر اساس شاخص‌های نیاز جامعه و کسب درآمد و کارآیی؛ بهترین زبان برنامه نویسی از نظر شما چیست؟


من به عنوان برنامه نویس پایتون قاعدتا پایتون را بهترین زبان برنامه‌نویسی می‌بینم با این حال و در واقعیت زبان‌های زیادی هستند که در جهان از محبوبیت بیشتری برخوردارند زبان‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت، جاوا، Go، Rust، erlang و از همه مهمتر C. یا این‌حال همیشه برای برنامه‌نویسان موقعیت کاری فراهم هست با هر زبان و پلتفرمی که به آن تسلط دارند.


گفتگو با یک برنامه نویس - روز برنامه نویس

به نظر شما نکات شخصیتی مثبت و منفی یک برنامه نویس چیست؟


اصولا برنامه‌نویس‌ها افراد منزوی و بی دقتی هستند (حداقل طبق مشاهدات شخصی من) و کمی بدقول ولی افرادی هستند که توانایی حل مسایل را چه در کامپیوتر شخصی و چه در زندگی شخصی دارند.


دنیای بدون برنامه نویس ها را چگونه تصور می کنید؟


چه تصوری از دنیای بدون اینترنت، ماشین، اب، برق، گاز و تمام نیاز‌های حیاتی داریم؟ این تصیری است که در جهان امروز می توان از یک دنیای بدون برنامه‌نویس داشت. بیمه‌ی درمانی شما، قبض آب و برق شما، سیستم اتومبیل شما، یخچال منزل‌تان و همه‌وهمه برپایه‌ی نرم‌افزارهایی کار می‌کند که توسط برنامه‌نویسان در سراسر جهان نوشته شده است.


بدترین و بهترین خاطره خود را در زمانی که به برنامه نویسی اشتغال داشتید بیان کنید.


طبیعتا خاطره‌ی عجیبی که در بین بسیاری از برنامه‌نویسان مشترک هست انتظارات آشنایان از ایشان است، از کپی فیلم گرفته تا خرید لپ‌تاپ که بسیار آزاردهنده است ولی خاطره‌ی خوب من مربوط به اولین آموزش پایتونی است که داشتم، دانش‌اموزی در سال سوم دبیرستان و رشته‌ی تجربی، بدون هیچ دیدی نسبت به برنامه‌نویسی آمده بود برای یادگیری پایتون برای جشنواره خوارزمی و پس از مدت کوتاهی توانست به شکل قابل قبولی در این زمینه مسلط شود و نه تنها در جشنواره خوارزمی مدال آور شد که توانست از یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا پذیرش گرفته و راهی آنجا شود و این اتفاق برای شخص من بسیار شیرین و دلچسب بود.


برنامه نویسی به یکی از بروزترین راه های کسب درآمد تبدیل شده ، با توجه به اتفاقات اخیر در زمینه اشتغال و اقتصاد کشور آینده برنامه نویسی رو چگونه پیش بینی می کنید؟


اتفاقات اخیر سبب شده تا حجم قابل توجهی از برنامه نویسان خبره از کشور مهاجرت کنند و این امر بالطبع باعث خواهد شد تا در اینده‌ای نزدیک شاهد کمبود نیروی انسانی در این حوزه باشیم، در عین حال پیشرفت گریزناپذیر تکنولوژی در دنیا و ایران، شرایطی فراهم آورده تا اکثر کسب و کارها به نوعی وابسته به علوم کامپیوتر و در نتیجه‌ی آن برنامه‌‌های کامپیوتری شود و در این فضا نیاز به برنامه‌نویس کاربلد همیشه وجود خواهد داشت.


برگرفته از سایت راشد

دارکوب ، طرح سراسری آموزش کدنویسی کودک و نوجوان